top of page
Szukaj
  • uslugiinst

Gdzie w domu zamontować pompę ciepła?

Zaktualizowano: 28 cze 2023

Pompa ciepła to nowoczesny, a przy tym także bardzo energooszczędny sposób ogrzewania domu. Jest świetną alternatywą dla ogrzewania olejem opałowym czy też gazem płynnym, przede wszystkim ze względu na dużo niższe koszty ogrzewania. Do tego pompa ciepła jest idealnym rozwiązaniem dla coraz popularniejszych budynków energooszczędnych o małym zapotrzebowaniu na ciepło. Jednak czym dokładnie jest pompa ciepła i gdzie ją zamontować w domu?


Czym jest pompa ciepła?


Bardzo ogólnie mówiąc, pompa ciepła to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. W praktyce urządzenie to pobiera energię cieplną z otoczenia budynku, na przykład z powietrza, wody lub gruntu, a następnie przy udziale prądu przekształca ja w energię wykorzystywaną do ogrzewania. Pompa taka pozwala ogrzewać budynki, wodę użytkową, ale może być także wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów. Trzeba jednak zaznaczyć, że pompa ciepła jest niskotemperaturowym źródłem ciepła. Oznacza to, że może ogrzać wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania do stosunkowo niskiej temperatury: 55 - 65°C. To z kolei wymaga zastosowania przystosowanej do tego instalacji grzewczej. Pompy ciepła bardzo dobrze sprawdzają się przy współpracy z ogrzewaniem podłogowym.


Warto zaznaczyć, że pompy ciepła bardzo dobrze sprawdzają się w praktyce. Dzisiaj co trzeci dom w Szwajcarii wyposażony jest w pompę ciepła, a również w Polsce z roku na rok urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością.


Gdzie zamontować pompę ciepła?


Na samym początku warto zaznaczyć, że pompa ciepła nie jest urządzeniem wymagającym montażu w jakimś pomieszczeniu, które zostało specjalnie do tego celu przygotowane.  Nie ma również konkretnych wytycznych określających położenie tego urządzenia w domu. Jednak podczas instalacji pompy ciepła warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które zdecydowanie ułatwią użytkowanie tego urządzenia. Po pierwsze, ilość miejsca potrzebnego na jej zainstalowanie wynika przede wszystkim z wielkości całego systemu grzewczego. Druga ważna sprawa to to, że chociaż pompa ciepła nie pracuje bardzo głośno, to jednak jakiś hałas generuje, dlatego warto zamontować ją w takim miejscu, aby na co dzień nie był on dokuczliwy. No i jeszcze jedna ważna sprawa. Montując takie urządzenie weźmy pod uwagę to, aby dostęp do głównych elementów pompy był komfortowy. W razie jakiejkolwiek awarii nie będzie problemu z naprawą czy wymianą jakiegoś podzespołu.


Pompa ciepła na zewnątrz budynku


Pompy ciepła występują w wersji pozwalającej na zamontowanie ich na zewnątrz budynku. Oczywiście charakteryzują się wtedy odpowiednią obudową odporną na czynniki zewnętrzne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Pompę ciepła najlepiej umieścić przy ścianie zewnętrznej, aby uzyskać dobre podłączenie do całej instalacji. Pamiętajmy jednak, że producenci zalecają, aby urządzenie takie znajdowało się od 30 centymetrów do 1,5 metra od ściany budynku. Dzięki temu pompa będzie mogła pobierać powietrze niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Ważne jest także odpowiednie ulokowanie czerpni oraz wyrzutni powietrza. Najlepiej tutaj także postępować zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego modelu pompy ciepła.


Pompa ciepła w środku budynku


Inny rodzaj pomp ciepła to te, które montuje się w środku budynku. Przede wszystkim taki rodzaj pompy ciepła to urządzenie gabarytów średniej wielkości lodówki. Jednak podobnie jak ma to miejsce przy urządzeniach zewnętrznych, ilość miejsca potrzebnego na jej zamontowanie zależy od całego systemu grzewczego oraz ilości osprzętu potrzebnego do funkcjonowania pompy. Wybierając lokalizację pompy w środku domu trzeba szczególnie pamiętać o tym, o czym już wspominaliśmy, czyli o hałasie jaki pompa generuje. Warto zatem nie montować jej w pobliżu sypialni czy miejsca, gdzie spędzamy większość czasu będąc w domu. Niektórzy montują taką pompę na poddaszu. Jednak należy pamiętać, że takie miejsce narażone jest na duże różnice temperaturowe. Latem potrafi być tam bardzo gorąco, a temperatura otoczenia dla pracy pompy nie powinna być zbyt wysoka (maksymalna temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza). Natomiast zimą temperatura nie może spaść poniżej 0, ponieważ wtedy zamarznie woda w skraplaczu. Problemem może być też przenoszenie ciepła zbyt wąskimi kanałami, dlatego taki montaż należy dobrze przemyśleć. Inny miejscem, w którym pompa ciepła bywa montowana jest piwnica. Jednak tutaj należy pamiętać o dobrym odizolowaniu pompy od składu węgla czy innych materiałów generujących pył. To istotne, ponieważ pompa pobiera powietrze z miejsca, w którym się znajduje i może szybko ulec zanieczyszczeniu, co przełoży się na pogorszenie jej wydajności.

To wszystko pokazuje, że wybór miejsca montażu pompy ciepła jest dość istotny. Dlatego warto przedyskutować sprawę ze specjalistami. Profesjonalna firma montująca takie urządzenia najlepiej doradzi, gdzie i w jaki sposób zamontować pompę ciepła.

25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page
/* social media minified */