top of page
Szukaj
  • uslugiinst

Jak wykonać instalację gazową w domu?

Zaktualizowano: 28 cze 2023

Instalacja gazowa w domu to szansa na zapewnienie wygodnej w użytkowaniu instalacji centralnego ogrzewania zasilanej gazem, ciepła woda w kranie o każdej porze dnia i nocy, a także wygodne i ekonomiczne przygotowywanie posiłków dla siebie i najbliższych członków rodziny. Dobrze założona instalacja gazowa to nie tylko wysoki komfort mieszkania niemalże w domu z ogrzewaniem „z sieci”, ale również spore oszczędności. Instalacje gazowe, a dokładniej instalacje grzewcze gazowe zyskują na popularności również ze względu na umacniający się z roku na rok trend eko, zmierzający do zmniejszenia emisji spalin do atmosfery i potęgowania efektu cieplarnianego. Jak zatem wykonać instalację gazową w domu?


Wybierz rodzaj instalacji


Instalacje gazowe w domach jednorodzinnych, mogą być dwojakiego rodzaju. Pierwsze „z butli” to instalacje, które wymagają na zewnątrz posesji w wersji nad lub pod gruntem zainstalowania specjalnego zbiornika na gaz płynny LPG, który zwykle uzupełnia się raz lub kilka razy w roku. Drugi rodzaj instalacji gazowej to tzw. gaz z sieci, który niczym praktycznie nie różni się od tego, jaki jest „w miastach”. Jest on możliwy do podłączenia tylko w tych domach, przy których przebiega sieć instalacji gazowej.


Na co zwrócić uwagę budując instalację gazową w domu?


Kluczową sprawą w budowie instalacji gazowej w domu jednorodzinnym jest dobór właściwej jakości elementów składowych, które pozwolą połączyć siecią przewodów i urządzeń gaz będący na zewnątrz budynku z właściwymi urządzeniami wewnątrz domu. Nie zaskoczy nikogo fakt, jeśli napiszemy, że w przypadku instalacji gazowej opartej o gaz płynny, największy problem może być z doborem właściwej wielkości zbiornika. Na szczęście mamy na to sposób. Podobnie jak w trakcie budowy instalacji grzewczej bada się zapotrzebowanie na energię, tak w tym przypadku istnieją sprawdzone sposoby, metody pozwalające określić z bezpiecznym marginesem na zorganizowanie dostawy gazu, jaki zbiornik wybrać. Przy wyborze należy się kierować nie tylko danymi dotyczącymi ilości pomieszczeń, kondygnacji, czy średniego zużycia ciepłej wody i gazu na cele gospodarcze, ważne będzie też położenie działki, możliwość dojechania na teren posesji samochodów tonażowych. Czasami zbiornik należy wziąć celowo większy, gdyż np. możliwy jest wjazd na posesję jedynie w porze suchej, gdy grunt nie jest rozmoczony wczesnowiosennymi deszczami, śniegiem. Nasze doświadczenie sprawia, że doskonale wiemy, o co zapytać klienta, by nie popełnić błędu, a to o co nie zapytamy, zbadamy-ocenimy sami, podczas wizji lokalnej, która pozwala na precyzyjne określenie przebiegu instalacji i bez ciężko mówić o budowie optymalnej pod względem ekonomicznym i praktycznym instalacji gazowej.


Elementy instalacji


Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym składa się przede wszystkim z przyłącza poprowadzonego od gazociągu, kurka głównego, dopływu rozdzielczego, szafki gazowej z gazomierzem, pionu oraz przewodów użytkowych służących poprowadzeniu gazu do urządzeń gazowych. W instalacjach gazowych stosuje się rury twarde z miedzi (wewnątrz budynków) oraz rury stalowe bez szwu lub przewodowe ze szwem (na zewnątrz i w budynku). Warto nadmienić, że na wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej, czyli od szafki gazowej wymagane jest pozwolenie na budowę, chyba że instalacja gazowa została już ujęta w pozwoleniu na budowę domu. Jeśli chodzi o wspomniane urządzenia gazowe, zwykle są to kocioł gazowy (C.O. z funkcją grzania wody użytkowej), podgrzewacz ciepłej wody użytkowej, kuchnia gazowa oraz kominek. Instalacje gazową można zacząć budować dopiero po uzyskaniu pozwolenia budowlanego i wykonaniu projektu instalacji gazowej.

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page
/* social media minified */