top of page
Szukaj
  • uslugiinst

Jak zmodernizować kotłownię węglową na gazową?

Zaktualizowano: 28 cze 2023

Troska o czyste środowisko i świeże powietrze powinna towarzyszyć ludziom na co dzień. Aby poradzić sobie z problemem zanieczyszczonego powietrza, warto zacząć od wymiany starego kotła węglowego, na nowoczesne urządzenie grzewcze. W spalinach z kotłów gazowych nie ma niebezpiecznych dla zdrowia pyłów i innych niepożądanych substancji. Jak najprościej wymienić kotłownię węglową na gazową?


Wymagania techniczne


Teoretycznie wymiana kotła na paliwo stałe jest prosta. Wystarczy stary kocioł odłączyć od przewodów wodnych oraz przewodu kominowego i oddać go na złom. W jego miejsce trzeba wstawić nowy piec gazowy i połączyć go z przewodami. W praktyce wymianę kotła węglowego na gazowy trzeba zlecić najlepszym specjalistom, którzy mają doświadczenie oraz znają wymagania dotyczące kotłów gazowych. Każda kotłownia gazowa musi spełniać wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi kubatura pomieszczeń nie może być mniejsza niż 6,5 m³. Wysokość kotłowni dla urządzeń do 30 kW powinna wynosić minimum 2,2 m dla nowo budowanych obiektów i 1,9 m dla modernizowanych kotłowni. Ponadto kotły gazowe są wyposażone w przewód powietrzna spalinowy, który można wykonać w istniejącym kominie.


Etapy modernizacji kotłowni


Aby zastąpić stary kocioł węglowy kotłem gazowym, zgodnie z przepisami prawa budowlanego trzeba uzyskać warunki przyłączenia do sieci gazowej, sporządzić projekt wewnętrznej instalacji gazowej i uzyskać pozwolenie na budowę. Projekt należy zlecić projektantowi posiadającemu wymagane uprawnienia budowlane. Następnie trzeba złożyć wniosek we właściwym wydziale starostwa powiatowego. Po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę można już zlecić budowę wewnętrznej instalacji gazowej instalatorowi lub firmie z odpowiednimi uprawnieniami. Fazy powstawania instalacji musi nadzorować kierownik budowy. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy kompleksowej z zakładem gazowniczym na dostawę gazu.

37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page
/* social media minified */