top of page
Szukaj
  • uslugiinst

Jak zregenerować akumulator litowo-jonowy?

Zaktualizowano: 28 cze 2023

W akumulatorze litowo-jonowym jedna z elektrod wykonana jest z porowatego węgla, druga natomiast z tlenków metali. Rolę elektrolitu pełni ciecz z solami litowymi, rozpuszczonymi w mieszaninie organicznych rozpuszczalników. Akumulatory tego typu należą do najlżejszych, cechuje je również duża pojemność, mniejsze samorozładowywanie oraz większa liczba cykli ładowania przed wystąpieniem problemów. Dlatego wykorzystywane są powszechnie w sprzęcie elektronicznym, takim jak laptopy i smartfony, jak również w elektronarzędziach czy hulajnogach i rowerach elektrycznych.

Jak wspomnieliśmy wyżej, liczba cykli ładowania akumulatora litowo-jonowego jest duża, w końcu jednak jego ogniwa stracą pojemność. Akumulator osłabnie do tego stopnia, że nie będzie już w stanie zasilać urządzenia, do którego jest przeznaczony. Co wtedy? Można kupić nowy. Tańszą alternatywę stanowi natomiast skorzystanie z usług firmy zajmującej się regeneracją akumulatorów.

Jak regeneruje się akumulatory litowo-jonowe?

Jest to proces składający się z czterech etapów. Wszystko zaczyna się od sprawdzenia fizycznego stanu urządzenia oraz jego podzespołów. Następnie przychodzi czas na balansowanie ogniw i podłączanie zamienników. Ważne jest, aby regenerację przeprowadzać przy użyciu najwyższej jakości odzyskanych ogniw wysokoprądowych, na których umieszczane są nowe koszulki i izolatory. Jeżeli zastosuje się ogniwa o wyższej pojemności niż te, które w akumulatorze znajdowały się pierwotnie, jego wydajność może zostać zwiększona.

Gdy wszystko zostało już podłączone, czas na sprawdzenie pozostałych części sprzętu wykorzystującego akumulator i jego gruntowne oczyszczenie. W ten sposób przygotowujemy się do ostatniego etapu, czyli przetestowania akumulatora. Działa? Świetnie. Jeżeli o niego zadbamy, może posłużyć nam jeszcze przez lata.

Na koniec jeszcze słowo ostrzeżenia: elektrolit w akumulatorze litowo-jonowym jest łatwopalny, a samo ogniwo jest pod ciśnieniem. Naprawdę odradzamy więc amatorskie majsterkowanie na własną rękę.

901 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page
/* social media minified */