top of page
Szukaj
  • uslugiinst

Na czym polega hydroizolacja domu?

Zaktualizowano: 28 cze 2023

Budując lub remontując dom często mnóstwo czasu poświęcamy na wybór elementów wykończeniowych. Kolor farb na ściany, rodzaj paneli czy drewna na parkiet, odpowiedni styl schodów czy drzwi wejściowe - to oczywiście elementy ważne, które dodatkowo sprawiają, że w domu jest stylowo i pięknie. Niestety, czasem zupełnie zapominamy o sprawach mniej widocznych albo w ogóle niewidocznych, ale bardzo istotnych i mających olbrzymi wpływ na trwałość naszego domu. Tak właśnie bardzo często jest z hydroizolacją domu. Czym ona jest i na czym polega?


Czym jest hydroizolacja?


Hydroizolacja albo inaczej izolacja wodochronna polega na zabezpieczeniu elementów budynku lub budowli przed wpływem wilgoci związanej przede wszystkim z wodą gruntową, ale nie tylko. Izolacje takie dzielą się na:

  • izolacje przeciwwilgociowe – ich zadaniem jest ochrona przed działaniem wody niewywierającej ciśnienia na dany element;

  • izolacje przeciwwodne – stosowane są wszędzie tam, gdzie budynek lub jego element znajduje się poniżej poziomu wody gruntowej oraz wtedy, gdy woda zalega w pobliżu konstrukcji. Niezbędne są także w sytuacjach okresowego podnoszenia poziomu wód gruntowych ponad poziom podłogi piwnic;

  • izolacje parochronne – jak wskazuje ich nazwa, zabezpieczają przed przenikaniem pary wodnej;

  • izolacje bezspoinowe – zabezpieczają przez przenikaniem wody, chronią głównie dachy.

Wilgoć a hydroizolacja


Hydroizolacja jest bardzo istotna, ponieważ wilgoć potrafi w znacznym stopniu uszkadzać elementy budynku, a do tego jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, przyczyniając się do szybkiego i permanentnego powstawania pleśni i grzybów. Skąd się ona bierze? Wilgoć, zależnie od swojego pochodzenia może być materiałowa lub eksploatacyjna. Wilgoć materiałowa powstaje w wyniku zawilgocenia materiałów budowlanych i wtedy określa się ją jako wilgoć technologiczną. Wilgoć materiałowa również może być rożna. Jednym z typów tej wilgoci jest wilgoć kondensacyjna, pojawiająca się na skutek nagromadzenia pary wodnej wydzielanej przez działalność człowieka. Może ona być także wilgocią kapilarną, powstałą na skutek transportu wody o różnym pochodzeniu, która została wchłonięta przez mury powyżej poziomu wód gruntowych. Natomiast wilgoć eksploatacyjna to wilgoć, która powstaje na skutek nieprawidłowego użytkowania obiektu.


Na czym polega hydroizolacja?


Wiemy już, że zadaniem hydroizolacji jest ochrona budynku przed wpływem wilgoci oraz wody jako takiej. Stosuje się ją niejako w dwojaki sposób. Jeden z nich to hydroizolacja, którą stosuje się już podczas wznoszenia fundamentów. Ma ona na celu zabezpieczenie murów przed wilgocią kapilarną oraz przed niszczącym działaniem wody przesiąkającej wzdłuż ścian. Hydroizolacja taka dzieli się na poziomą, która wykonywana jest pomiędzy ławą fundamentową a ścianą fundamentową oraz pionową, której celem jest zapobieganie przedostawaniu się wilgoci do fundamentów oraz do wnętrza budynku.


Inne zastosowanie hydroizolacji to zabezpieczenie konkretnych pomieszczeń znajdujących się w domu, które szczególnie narażone są na działanie wilgoci a nawet na zalanie. To często pomieszczenia, do których doprowadzona jest woda – w szczególności łazienki, pralnie czy sauny. Ich zabezpieczenie jest istotne, ponieważ para wodna i wilgoć właśnie tutaj mogą narobić bardzo wielkich szkód. Konsekwencje działania takich czynników są często przesunięte w czasie. Kiedy już widać, jak wielkie szkody powstały na skutek ich działania, często jedynym rozwiązaniem jest gruntowny remont, którego można było uniknąć stosując odpowiednią hydroizolację.  Warto zaznaczyć, że hydroizolacja stosowana jest również jako zabezpieczenie balkonów czy tarasów, czyli miejsc, które z racji swojego przeznaczenia i konstrukcji także są narażone na negatywne działanie wody, w tym wypadku deszczowej.

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
/* social media minified */