top of page
Szukaj
  • uslugiinst

Od czego zacząć modernizację kotłowni?

Zaktualizowano: 28 cze 2023

W Polsce wciąż w wielu domach oraz obiektach przemysłowych znajdują się przestarzałe oraz nieefektywne urządzenia do centralnego ogrzewania. Wówczas konieczna może być modernizacja kotłowni, którą trzeba bardzo dobrze przemyśleć, aby wszystkie systemy działały efektywnie oraz były oszczędne. Od czego należy zacząć taką modernizację?


Kiedy zdecydować się na modernizację kotłowni?


Przeprojektowanie kotłowni może być niezbędne w kilku sytuacjach. Coraz częściej jednak właścicielom przyświecają kwestie ekologiczne, a także fakt, że przestarzałe urządzenia są koniec końców mniej efektywne i tym samym droższe w użytkowaniu.


Motywem może być również samo odnowienie kotłowni, która zwłaszcza w przypadku użytkowania pieców na węgiel oraz drewno, zazwyczaj prezentuje się dość nieestetycznie.


Jak dobrać urządzenie do centralnego ogrzewania?


Kluczowe przy modernizacji kotłowni będzie to, jakie urządzenie grzewcze zostanie zamontowane. Tutaj niezbędne jest wzięcie pod uwagę tego, jakie jest zapotrzebowanie domu lub budynku na energię.


Oczywiście nieocieplone domy z nieszczelnymi oknami i mostkami termicznymi będą „konsumować” zdecydowanie więcej energii, aniżeli nowe i docieplone. Z tego powodu często poza modernizacją kotłowni, istotne może być docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien, aby długoterminowo zmniejszyć wydatki na ogrzewanie.


Innym kryterium wyboru jest to, jak ma być obsługiwany system centralnego ogrzewania. Coraz więcej osób decyduje się na kotły bezobsługowe, które w sposób automatyczny sterują dozowaniem paliwa i dopasowują jego ilość do temperatury panującej we wnętrzach. To wygodniejsze rozwiązanie, aniżeli np. kotły zasypowe, które trzeba uzupełniać również nocą.


Interesującym wariantem w dobrze ocieplonych domach będzie też wymiana na kocioł kondensacyjny. Choć jest on droższy, aniżeli standardowy, to dzięki odzyskiwaniu ciepła z pary wodnej, paliwo może być tańsze o nawet 20 proc. Takie nowoczesne kotły są więc zdecydowanie bardziej oszczędne, dlatego warto rozważyć ich zakup.


Jakie są ograniczenia?


Decydując się na modernizację kotłowni trzeba jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki, w tym przepisy prawa. Okazuje się, że kotły na gaz można montować tylko w takich pomieszczeniach, których kubatura jest niemniejsza niż 8m3. Pomieszczenie powinno mieć też wysokość co najmniej 1,9 m, nawet w przypadku budynków starego budownictwa.


Właśnie dlatego modernizację kotłowni warto omówić z fachowcami, którzy nie tylko dobrze znają przepisy, ale posiadają również wiedzę odnośnie najlepszych rozwiązań w zakresie montażu instalacji grzewczych.


Jak widać modernizację kotłowni należy bardzo dobrze przemyśleć, aby upewnić się, że pozwoli ona na długofalowe oszczędności i zwiększy komfort użytkowania budynku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego procesu, koniecznie skontaktuj się z naszymi fachowcami.

37 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page
/* social media minified */