top of page
Szukaj
  • uslugiinst

Jak wygląda montaż przydomowej oczyszczalni ścieków?

Zaktualizowano: 28 cze 2023

Przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej popularne. Są dużo bardziej ekologiczne i praktyczniejsze niż szambo. Poza tym, przydomowe oczyszczalnie ścieków są relatywnie tanie i świetnie sprawdzają się w domostwach, w których z różnych względów nie da się podłączyć do miejskiej kanalizacji. Jednak zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę kilka spraw i zastanowić się jak wygląda montaż przydomowej oczyszczalni ścieków.


Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?


Zacznijmy od tego czym w ogóle jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Krótko mówiąc, jest to zespół urządzeń, których celem jest neutralizacja ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów. Oczyszczanie ścieków w takiej przydomowej oczyszczalni przebiega w dwóch etapach. Najpierw następuje oczyszczanie mechaniczne oraz przy pomocy bakterii beztlenowych. Na tym etapie uzyskuje się około 60% redukcji zanieczyszczeń. Kolejny etap – tlenowy – polega na oczyszczaniu ścieków przy użyciu bakterii tlenowych. Dzięki nim następuje rozkładanie, a także neutralizowanie zanieczyszczeń, które mogą być niebezpieczne dla środowiska. Tutaj uzyskuje się już 90% oczyszczenie ścieków i uzyskaną wodę można wykorzystać do celów przemysłowych.


Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków


Przydomowe oczyszczalnie ścieków występują w kilku rodzajach. Najpopularniejsze aktualnie oczyszczalnie przydomowe to oczyszczalnie biologiczne. Mają one kompaktową budowę i zajmują niewiele miejsca. Ich lokalizacji nie ogranicza rodzaj gruntu ani poziom wód gruntowych. Występują one zasadniczo w dwóch wersjach, czyli z osadem czynnym albo ze złożem biologicznym. Powstały także modele hybrydowe, które łączą obie te wersje. Inny rodzaj oczyszczalni to oczyszczalnie drenażowe. Są one mało awaryjne, łatwe w obsłudze i maja bardzo prostą konstrukcję. Jednak wymagają większej ilości miejsca oraz przepuszczalnego gruntu. W przeciwnym wypadku trzeba zastosować specjalne filtry piaskowe lub żwirowe. Trzeci rodzaj przydomowych oczyszczalni ścieków to oczyszczalnie roślinne. Są one bardzo wydajne i pełnia również rolę ozdobną, jednak wymagają bardzo dużej powierzchni i są najbardziej kosztowne w budowie.


Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków


Wybór oraz montaż konkretnego typu przydomowej czyszczalni ścieków uzależniony jest od kilku czynników. Jednym z nich są warunki glebowe i środowiskowe, czyli w praktyce rodzaj gleby oraz stan wód gruntowych. Rodzaj gruntu jest bardzo istotny, szczególnie kiedy planujemy wykorzystać go w drugim etapie oczyszczania ścieków albo do odbioru oczyszczonego już produktu. Poziom wód gruntowych jest równie ważny. Przepisy określają, że poziom ten powinien znajdować się co najmniej 1,5 metra poniżej rur drenarskich. Jeśli jednak w naturalnym podłożu wody gruntowe są zbyt wysoko, stosuje się specjalne warianty oczyszczalni. Czasami problemem może okazać się także zbyt mała powierzchnia działki, jednak wtedy można zastosować inny rodzaj oczyszczalni.


Same prace montażowe powinny rozpocząć się od wstępnego zamontowania osadnika, czyli plastikowego zbiornika na ścieki. Ze względu na jego gabaryty warto skorzystać z koparki. Jeśli jest taka potrzeba to wcześniej, przed ustawieniem zbiornika, w wykopie należy ułożyć rury kanalizacyjne, które połączą wszystkie elementy konkretnej oczyszczalni. Zbiornik trzeba oczywiście dobrze wypoziomować. Warto również napełnić go wodą, dzięki czemu podczas zasypywania nie odkształci się. Następnie podłącza się do niego rury. To oczywiście bardzo ogólny opis początku montażu przydomowej oczyszczalni ścieków. Więcej informacji i szczegółów przedstawi już firma montująca oczyszczalnie. Specjaliści bowiem, po zapoznaniu się z rodzajem terenu i gruntu oraz z konkretnym rodzajem oczyszczalni ustalą już wszelkie wymagane prace montażowe.

247 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page
/* social media minified */