top of page
Szukaj
  • uslugiinst

Jak wygląda montaż przydomowej oczyszczalni ścieków?

Zaktualizowano: 28 cze 2023

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się niemałą popularnością, a specjaliście są zgodni, że sprawdzają się one lepiej od tzw. „drenażówek”. Zazwyczaj kupując przydomową oczyszczalnię ścieków, producent zapewnia również usługę jej montażu. Bywa jednak, że niektórzy klienci wolą z jakiegoś powodu zrobić to samodzielnie. Nie ma w tym nic złego, gdyż nie należy to do bardzo skomplikowanych procesów, a stosując się do zaleceń załączonych do instrukcji montażu nie należy się obawiać utraty gwarancji na urządzenie. Oczywiście, nie mając żadnego doświadczenia z pracami budowlanymi, lepiej zostawić montaż przydomowej oczyszczalni ścieków fachowcom z uwagi na ewentualne szkody, które mogą powstać wskutek błędów w montażu przez osoby niewykwalifikowane.


Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków krok po kroku


W pierwszej kolejności należy zwrócić szczególna uwagę na teren, gdzie wkrótce zamontowana zostanie oczyszczalnia. Oznacza to nie tylko usunięcie wszelkich niepotrzebnych elementów z gruntu, ale i zabezpieczenie przed uszkodzeniem pobliskich części krajobrazu - roślin czy elementów małej architektury. Poza tym, warto w widoczny sposób nakreślić linie przejścia rur, kabli i wszelkich instalacji pod ziemią tak, by maszyny wykonujące wykop nie uszkodziły ich podczas prac.


Następnie po wykonaniu odpowiednio głębokiego wykopu należy na dnie umieścić warstwę około 20 cm piasku. W kolejnym kroku czas umieścić w wykopie zbiornik i wypoziomować go. Po sprawdzeniu położenia, czyli wysokości na jakiej znajdują się otwory przyłączeniowe można zalać go wodą do poziomu około 30 cm od dna. Czynność tę należy powtarzać, by zbiornik przybrał naprawdę stabilną pozycję, każdorazowo zasypując piaskiem i dolewając wody o kolejne 30 cm wzwyż.


Po całkowitym zasypaniu zbiornika należy przejść do umieszczenia w ziemi rur przyłączeniowych. Pamiętajmy, że muszą one zostać ułożone w pozycji zachowując odpowiednie poziomy spadów, aby uniknąć zatorów w rurach i umożliwić ciągły ruch treści w ich wnętrzu. Dodatkowo, jeśli wykop znajduje się w odległości 50 cm od wód gruntowych należy uprzednio wykonać obsybkę betonową, jednocześnie obniżając poziom wód do 30 cm przed rozpoczęciem montażu. W przeciwnym razie zbiornik może stracić poziom.

38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page
/* social media minified */